Planujecie wyjazd na jedną z Wysp Kanaryjskich? Chcecie odpocząć przed ośrodkami przepełnionymi turystami z całego świata? Nie są Wam potrzebne hałasy z miasta i mnóstwo sklepów i sklepików? Nie stawiacie przede wszystkim na wieczorną rozrywkę W klubach i dyskotekach? Fuerteventura będzie wymarzonym miejscem na Wasz odpoczynek!

FUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIK

FUERTEVENTURA – KRÓTKI PORADNIK

W tym krótkim wpisie chciałabym się z Wami podzielić kilkoma ważnymi poradami dotyczącymi wyjazdu na Fuerteventurę oraz kilkoma drobnymi, sprawdzonymi przeze mnie wskazówkami. Ten post ma na celu pomóc Wam w przygotowaniach do wyprawy, natomiast poprzednie dwa, czyli Fuerteventura – idylla dla zabieganych i Fuerteventura – Oasis Park, to moje typowe wakacyjne refleksje wzbogacone ciekawymi informacjami, które sama zdobyłam dzięki kompetentnym ludziom oraz własnemu doświadczeniu na miejscu.

FUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIKJAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WARUNKÓW ATMOSFERYCZNYCH?

Na początku chciałabym zacząć od ogólnych informacji, które często znajdują się w przewodnikach czy katalogach biur podróży. Spojrzę na to jednak z mojego punktu widzenia. Na Fuercie byłam pod koniec lipca, więc na tym będę głównie bazowała. Wszędzie łatwo zdobyć informację, że Fuerteventura to wietrzna wyspa, na której temperatura przez cały rok oscyluje na granicy 25 stopni. Zimą jest poniżej tej średniej, latem z kolei powyżej. Zostajemy zapewnieni, że to nie Egipt i 30 stopni to maks i przy wietrze i tak się tego nie odczuwa. A co mówi moje doświadczenie? W pierwszym dniu – owszem było przyjemnie i wietrznie, ale kolejne dni przyniosły kalimę, a co za tym idzie gorącą i bezwietrzną pogodę. Jadąc na którąkolwiek z Wysp Kanaryjskich musimy się tego spodziewać. Rok wcześniej, na Teneryfie również natrafiłam na to zjawisko. Wtedy przez te kilka dni jest naprawdę gorąco, ale mimo braku wiatru nie jest duszno.

FUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIKAKWEN WODNY

Jeśli chodzi o wodę, Ocean Atlantycki nawet w zimie jest cieplejszy niż nasz polski Bałtyk. Należy jednak pamiętać, że to dużo większy zbiornik wodny, w którym dodatkowo występują prądy i nawet jeśli na plaży zawieszona jest biała flaga – ostrożności nigdy za wiele. Zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem jest wschodnie wybrzeże, gdyż nie występują tam prądy wsteczne, które w ułamku sekundy mogą wciągnąć kilkadziesiąt kilometrów wgłąb wody. Temperatura wody jest naprawdę przyjemna, a na Fuercie znajdzie się też sporo ładnych, piaszczystych plaż.

GDZIE WARTO SIĘ WYBRAĆ?

FUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIKZ pewnością podczas pobytu na Fuerteventurze warto zwiedzić jak najwięcej. Zwłaszcza, że tak naprawdę turystyczna część wyspy znajduje się w mniej ciekawym krajobrazowo miejscu i można po takim pobycie stwierdzić, że to jedno wielkie pustkowie. Natomiast będzie to zwykłe niedopowiedzenie, bo na Fuercie można zobaczyć wiele pięknych miejsc.

 1. Na pewno warto wybrać się na wydmy Dunas de Corralejo. Piasek jest zupełnie inny niż ten na Saharze, a widok oceanu wyłaniającego się zza wydm jest wprost zachwycający.
 2. Kolejnym punktem, który można zaliczyć do must see to Oasis Park. Zwiedzenie tego miejsca jest tym bardziej obowiązkowe, gdy ma się dzieci. Nie jest męcząco, mimo że teren jest rozległy. Praktycznie w całości jest zacieniony, a co kawałek są ławeczki, restauracje czy altany gdzie można przez chwilkę odpocząć.
 3. FUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIKJeśli ktoś lubi poznawać kulturę i życie codzienne mieszkańców to zwiedzenie farm kóz czy fabryk aloesu będzie czymś ciekawym. W fabryce aloesu z pewnością dowiecie się do czego służy aloes i jak go wykorzystać, a oprócz tego będzie możliwość zakupienia produktów w 100% wytworzonych na wyspach, a nie gdzieś w Chinach. Natomiast na farmie kóz oprócz przyjrzenia się całemu procesowi wytwarzania serów i innych kozich wyrobów, można popróbować wszelkich specjałów, a nawet je zakupić.
 4. Miejscem, które warto zobaczyć ze względu na architekturę i historię, jest z pewnością dawna stolica FuerteventuryBetancuria. Niezwykle malownicze miejsce, gdzie wszystkie budynki zachowane są w podobnym, typowo kanaryjskim stylu. Jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich, gdzie zachowały się elementy sprzed 1000 lat. Będziecie mieli także możliwość skosztowania pysznej kawy leche leche, z której słyną Kanary.

To według mnie najciekawsze miejsca jednak warto skorzystać z wycieczek fakultatywnych oferowanych przez biura, gdzie jest czas na zobaczenia każdego z tych miejsc. Przewodnicy zabierają nas w podróż po całej wyspie zapoznając z kulturą, historią i życiem codziennym Fuerteventury. Wiem, że istnieje możliwość wybrania się na wycieczkę na Lanzarote, ale na to się nie zdecydowałam licząc, że będzie mi dane pojechać tam na dłuższy pobyt.

FUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIKCO WARTO KUPIĆ NA FUERTEVENTURZE?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że Wyspy Kanaryjskie są jednością i praktycznie na każdej z wysp kupimy podobne wyroby. Co jednak wyróżnia Fuerteventurę i z pewnością warto kupić?

 1. Kozie sery – przeróżne, od najzwyklejszych, przez podwędzane, obtaczane w papryce czy ziołach. Sama nie byłam nigdy zwolenniczką kozich serów ze względu na ich specyficzny zapach, natomiast zapewniam, że sery na Fuercie są zupełnie inne! Nie pachną tak mocno, a w smaku są naprawdę pyszne! Z reguły są pakowane próżniowo, więc śmiało można nakupić ich więcej.
 2. Rum miodowy– alkohol, który z pewnością jest charakterystyczny dla tej wyspy. Faktycznie w smaku jest wyczuwalny miód przez co gorycz alkoholu nie jest aż tak intensywny, jak mogłoby się wydawać.
 3. Wiatraki – typowe elementy charakteryzujące wyspy. Białe wiatraki z brązowymi ramionami. Różne wielkości, a co za tym idzie – różne ceny.
 4. Dżem kaktusowy – coś, czego w Polsce raczej nie znajdziemy na półce w każdym sklepie. Niezwykle słodki, ale pyszny dżem z opuncji.
PRZYDATNE SPECJAŁY Z WYSP KANARYJSKICHFUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIK
 1. Gofio – mąka z Wysp Kanaryjskich, która jest zupełnie inaczej przygotowywana niż nasze mąki. Ziarna pszenicy czy kukurydzy są prażone przez zmieleniem.
 2. Sosy mojo rojo i mojo verde – typowe dla Wysp Kanaryjskich sosy – czerwony z papryką, zdecydowanie ostrzejszy i zielony z pietruszką i ziołami. Oba na bazie oliwy.
 3. Aloes – i tu od razu zaznaczę, że nie zawsze na opakowaniu będzie napisane, że wykonany na Fuercie, ale najważniejsze, by nie było napisane, że wykonano w Chinach. Z kilku ważnych rad przy zakupie aloesu to na pewno cena. Im tańszy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie jest kanaryjski, nie został wykonany na wyspach lub zawiera śladowe ilości aloesu. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę – aloes nie jest zielony – zielone są tylko liście! Wszelkie kremy, żele, mydła itp., które są zielone z pewnością zawierają w sobie śladowe ilości aloesu. Następna wskazówka to skład, jeśli aloes wymieniany jest na pierwszym, drugim miejscu – mamy pewność, że faktycznie tam jest i to w dużej ilości, natomiast, gdy jest gdzieś pod koniec całej listy – nie będzie go za wiele. Myślę, że ostatnią poradą będzie zwrócenie uwagi na wszelkie napisy typu „100% aloes”. Jest to wielka ściema i nie jest to możliwe. Zwłaszcza we wszelkich kremach, żelach, mydłach i innych kosmetykach. Największy skład aloesu i jest to max. 99,9% aloesu to aloes do picia. Trochę mniejsza ilość aloesu występuje w żelu na skaleczenia itp.
CO WARTO ZJEŚĆ/WYPIĆ?

Wyspy Kanaryjskie mają kilka specjałów charakterystycznych tylko dla tego miejsca. Miałam możliwość skosztowania kilku z nich. Niektóre naprawdę przypadły mi do gustu.FUERTEVENTURA - KRÓTKI PORADNIK

 1. Papas – ziemniaki przyrządzane po kanaryjsku z dużą ilością soli z sosami mojo rojo i mojo verde – coś pysznego!
 2. Paella i to niekoniecznie z owocami morza, a z mięsem.
 3. Kozie sery – w każdej postaci i na różne sposoby.
 4. Kawa leche leche – niezwykle słodka, lekka kawa, którą mogłabym pić w nieskończoność. Nazwa związana jest z wykorzystaniem dwóch rodzajów mleka.
 5. Kawa barraquito – kawa podobna do kawy leche leche jednak z dodatkiem likieru i innych składników.

To tyle, jeśli chodzi o przydatne informacje dotyczące Fuerteventury. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się czegoś więcej, o czym akurat nie napisałam lub wiedział o czymś, o czym nie wspomniałam, a jest dosyć istotne – zachęcam do pisania komentarzy lub kontaktu poprzez zakładkę KONTAKT.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.