renataMuzyka, nietuzinkowość, prawdziwość, wspaniały głos tworzący niezwykłe brzmienia, akordeon, silna osobowość, samotność…

Wielką fanką z pewnością nigdy nie byłam, ale tak wiele jest utworów, które uwielbiam słuchać nie tylko ze względu na teksty, które są wyjątkowe i wyrażają prawdziwe uczucia, ale także ze względu na eksperymentalne dźwięki – raz bliższe, raz dalsze mojej duszy. Niewiarygodne, jak niektóre słowa śpiewane tysiące razy dalej przenoszą moje myśli w zupełnie inne miejsca – nie zawsze bezpieczne, ale często po prostu prawdziwe.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Wbrew pozorom niedawno. Przypadkowo wpadła mi w ręce najnowsza płyta Renaty Przemyk „Rzeźba Dnia”, a wraz z nią „Czas M”. Ten utwór przyciągnął mnie już od pierwszego dźwięku. Tytuł nie mówił mi zupełnie nic, ale te cudowne, egzotyczne brzmienia… a później tekst – z pozoru prosty i zrozumiały, a jednak po którymś odsłuchaniu coraz mniej jasny i prowadzący za każdym razem do innych wniosków. I nagle coś w mojej głowie się zrodziło… ryby Heraklita… Szymborska… Zupełnie inne znaczenie niż do tej pory. Tak właśnie zaintrygowała mnie ta Artystka.

PIERWSZY SPRAWDZIAN

Będąc niezwykle krytyczną, co do wokalistów – nigdy nie przekonam się do końca do konkretnego muzyka, dopóki nie usłyszę go na żywo. Szybko nadarzyła się okazja i wybrałam się na koncert akustyczny „Akustik Trio”. Szybko przekonałam się, że Renata Przemyk to nie tylko świetna piosenkarka, ale przy tym doskonały muzyk i… konferansjer… Potrafiła oczarować publiczność swoimi przemowami pomiędzy utworami… raz doprowadzała do śmiechu, a raz do rozmyślań i smutku, by chwilę później zabrać w kolejną, emocjonującą podróż po dźwiękach…

MUZYCZNA PODRÓŻ

Po koncercie zdecydowałam się zagłębić w dyskografii Przemyk i zapoznałam się z jej materiałem z nowszych płyt i przyznam się zupełnie szczerze, że czasem nie do końca odpowiada mi warstwa muzyczna, ale teksty są niezwykłe i lubię od czasu do czasu je sobie na nowo przeczytać. Mam nadzieję, że Renata Przemyk mnie jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczy.


RENATA PRZEMYK W INTERNECIE

social_facebook_box_blue

Firefox-logo.svg instagram-camera-logo spotify-1

YouTube-icon-full_color