BYĆ TŁUMACZEM…

Moja przygoda z tłumaczeniami zaczęła się właściwie dopiero na studiach. Nigdy wcześniej o tym nie myślałam i nawet nie zastanawiałam się nad tym. Tłumacz kojarzył mi się jedynie z tłumaczem przysięgłym i nie docierało do mnie, że istnieje dużo większa i rozmaitsza pula tekstów, które można tłumaczyć.

Tłumaczenia

Tłumaczenia artystyczne

To zdecydowanie mój ulubiony typ tłumaczeń. Być może dlatego, że jest pokrewny mojej duszy. Dodatkowo w tym rodzaju tłumaczeń uwielbiam pełną swobodę, możliwość wyrażenia samego siebie bez naruszenia przy tym oryginalnego sensu. Nikt nie dyktuje Ci żadnej formułki, nikt nie może przyczepić się, że nie jest DOKŁADNIE tak jak w oryginale, bo tak się po prostu nie da. No dobra… może się da, ale czy na pewno takie tłumaczenie można później nazwać tłumaczeniem artystycznym?

Wpływ studiów

Studia pokazały mi nie tylko jak tłumaczyć i co tłumaczyć, ale przede wszystkim otworzyły mnie na to i pozwoliły w tekstach innych osób (często tych, którymi się inspiruję), odnajdować cząstkę samej siebie i chcieć tłumaczyć słowa, przesłania i emocje tych osób. Chcieć wcielać się w nie i ich twórczość, a dodatkowo zawsze przemycić gdzieś fragment siebie.

Tłumaczenia nie tylko artystyczne

Wybrałam swój kierunek tłumaczeń i konsekwentnie podążam tą drogą nawet jeśli robię bardzo malutkie kroczki i rezultaty nie są widoczne od razu. Wybrałam ścieżkę tłumaczeń tekstów artystycznych i kulturowych. Zagłębiam się w teksty piosenek i chętnie pracuję nad ich możliwością zaśpiewania (singability). Ponadto lubię zanurzać się w lekturze prac naukowych dotyczących kultury, filozofii, człowieka i sztuki. Mimo że to zupełnie inny styl i język, potrafię się tam odnaleźć i przekazać trochę swojej artystycznej duszy w sposób naukowy i bardzo rzeczowy.

Mam nadzieję, że od czasu do czasu będę mogła Wam zaprezentować swoje umiejętności i próby mierzenia się z tym niełatwym zadaniem, jakim jest tłumaczenie. W tej zakładce na pewno znajdziecie moje różne tłumaczenia – oczywiście te, które mogłam oficjalnie opublikować.