ZAGŁĘBIANIE SIĘ W NATURZE

🌿 ZAGŁĘBIANIE SIĘ W NATURZE 🌿

Istnieje mnóstwo badań naukowych na to, że zagłębianie się w naturze ma korzyści na psychiczne i fizyczne zdrowie człowieka. Starożytna nauka o zdrowiu i życiu w dobrostanie, jaką jest ajurweda, już dawno podkreślała te korzyści. Trochę o tych dwóch stanowiskach wspomnę pod koniec tego wpisu, a najpierw przyjrzę się temu z mojej perspektywy.

zagłębianie się w naturze

DZIECIŃSTWO 🌿🍃

Jako dziecko spędzałam ogromne ilości czasu u dziadków, co oznaczało bieganie po polach, lasach, łąkach czy ogrodzie. Praktycznie nierealnym było ściągnąć mnie i mojego kuzyna do domu. Jestem wdzięczna za ten czas i za dzieciństwo bez smartfonów. Kreatywność zbierała wtedy chyba największe plony. Ze zwykłego patyka czy liścia można było stworzyć narzędzie przydatne do zabawy jak pędzle, broń czy pieniądze.

zagłębianie się w naturze

PANDEMIA 💔😔

Przechodziłam różne etapy w życiu, gdzie przebywanie w naturze było raz większe, a raz mniejsze. Ciągle jednak było. Nie przepadałam za wyprawami w góry, ale uwielbiałam przebywać nad wodą, zwłaszcza nad morzem.

W końcu nastał czas pandemii, gdy właściwie nie wolno było wychodzić z domu. A nawet jak zezwolono, to mój umysł nie był do tego chętny. Wtedy też przeżywałam najgorszy moment w życiu. Nawarstwienie się tych dwóch czynników sprawiło, że mój stan psychiczny nie należał do najlepszych. Zamknięcie przyczyniło się do wielu problemów mentalnych ludzi. Nie byłam wyjątkiem.

zagłębianie się w naturze

PRZEŁOM 📸🌸

W końcu nastąpił przełom. Bardziej zainteresowałam się tym, co dzieje się w mojej głowie i jak wiele rzeczy należy uporządkować. Zauważyłam, że wychodząc na spacer, momentalnie odrywam się od tego, co absorbowało moją uwagę i zaczynam się rozglądać. Wypatruję kwiatów, ptaków, obserwuję wijące się pod wpływem wiatru liście. Przekonuję się, że można pójść dalej od zgiełku. Wkroczyć poza teren domów, ulic i cywilizacji. Zagłębianie się w naturze i zanurzanie się wyłącznie w dźwiękach z niej płynących. Z początku pomagało mi robienie zdjęć. Coś, co przyciągnęło moją uwagę od razu lądowało w galerii telefonu. Obecnie często wychodzę na spacer bez telefonu. Ten czas jest dla mnie bardziej jakościowy

zagłębianie się w naturze

ZASKOCZENIE 🧘‍♀️🌊

Największym jednak zaskoczeniem było dla mnie to, że umysł się wyciszał. Nie potrzebowałam mieć słuchawek z muzyką czy podcastem. Towarzysz również nie musiał pojawiać się koło mnie, by mnie zagadywać. Polubiłam się z ciszą, samotnością i spokojem w głowie. Z czasem do moich ulubieńców doszła też wdzięczność za każde najmniejsze źdźbło trawy i zachwyt nad szumem wody. Obcowanie z naturą było dla mnie swoistym zagłębianiem się w siebie, w swoją duszę, w swoje pragnienia, marzenia i pomysły. To właśnie podczas spacerów zdarzało mi się układać w głowie kolejne teksty. Podczas jazdy pociągiem przez ogromne pola i łąki tworzyłam wiersze. Wsłuchując się w szum fal, odkrywałam jak niewiele trzeba do bycia tak zwyczajnie radosnym.

BYCIE W PRZYRODZIE PODCZAS PODRÓŻY 🏞️✈️

Nawet wśród moich małych i wielkich podróży najbardziej doceniam czas, gdy mogłam ukoić swoją duszę w ciszy. Będąc w Indiach odwiedziłam niewielką wioskę ze świętym jeziorem i brałam tam udział religijnych rytuałach. We Włoszech mogłam iść brzegiem morza i przyglądać się mnogości muszelek i kamyków. W Budapeszcie płynęłam statkiem po rzece. W Indonezji obserwowałam wschód słońca na tle wulkanów i chłonęłam widoki hinduskich świątyń wkomponowanych w przyrodę.

zagłębianie się w naturze

NAUKA O PRZEBYWANIU W NATURZE 🌳🌼

  • obcowanie z przyrodą zmniejsza poziom kortyzolu (hormon stresu), co przyczynia się do odprężenia i uspokojenia,
  • spacerowanie po parku czy lesie może zwiększyć produkcję endorfin i serotoniny, co pomaga zwiększyć pozytywne emocje,
  • kontakt z naturą wspomaga zdolności poznawcze, umożliwiając efektywniejsze myślenie i lepsze rozwiązywanie problemów,
  • dostęp do świeżego powietrza i mikroorganizmów obecnych w naturze może poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • spędzanie czasu na świeżym powietrzu może pomóc w łagodzeniu objawów depresji i lęku.

AJURWEDA O KONTAKCIE Z NATURĄ 🌞🌿

  • spędzanie czasu na łonie natury pomaga zredukować nadmiar dosz. Redukuje napięcia związane z niepokojem i nerwowością (vata). Wycisza umysł szargany z wściekłością i frustracją (pitta). Pomaga walczyć z ociężałością i apatią (kapha),
  • oddychanie świeżym powietrzem jest ważne dla zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia,
  • pobyt na słońcu pomaga w syntezie witaminy D, która jest istotna dla zdrowych kości, układu immunologicznego i ogólnego samopoczucia,
  • terapia leśna, która polega na wdychaniu korzystnych substancji występujących w powietrzu leśnym.

Znajdź czas na zagłębianie się w naturze, a odkryjesz,

jak wiele korzyści może przynieść Twojemu ciału i umysłowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.